петък, 16 ноември 2018 г.
Как да постигаме резултати, каквито искаме
Когато наблюдаваш фитнес и бодибилдинг обществото, можеш да видиш две основни категории хора. Всяка категория се определя от това дали и доколко човекът прави фитнеса част от живота си.
Категория 1 – Човекът, който допуска фитнеса в живота си
Този тип човек опитва да тренира и да се храни правилно, но все още фитнесът не е станал негова плът и кръв. Той прави упражнения, хранителни и тренировъчни режими, за известно време, но лесно би могъл да се откаже и да отпадне от фитнес обществото.
Той се насилва да тренира, но всъщност това не му харесва или се ръководи от мисълта да бъде награден за своите усилия. Той често просто прави необходимите движения във фитнеса, тормози се да се храни по-правилно, но здравословните храни далеч не са му по вкуса и нерядко прави забежки като се наплюсква здравата.
На практика, фитнесът или бодибилдингът не са му станали стил на живот или постоянен навик все още. По-скоро са задължение.
Категория 2 – Посветен на фитнеса човек
Упражненията и правилното хранене са станали начин на живот за този човек. За него не е нужно да бъде мотивиран отвън; просто се наслаждава да го прави.
Наложил се е над човешката си слабост към бързите, но нездравословни храни и наистина предпочита здравословните. Тренировките не са задължение за него. Всъщност, той се чувства превъзходно да се извини с фитнеса за бягство от работа, а не ползва фитнеса за разтоварване след работа. Обича тренировките и дори през ум не му минава да се откаже.
Очевидно в първата категория се причисляват повечето хора, които искат да свалят килограми и да натрупват мускулна маса. Докато втората категория е много малка. Не много хора преминават границата.
Неуловимата граница
И така къде се намира точно тази граница? Какво кара човекът да се превърне от някой, който тренира и се храни правилно в такъв, който не може да живее иначе. Как това се превръща в предпочитан начин на живот, а не в задължение, което трябва да издържиш. И защо повечето хора не са намерили мястото си във втората категорията?
В полето на психологическото развитие човек научава, че обикновените неща в живота са нормални и се случват по едно и също време за повечето хора. Това е успокояващо, защото осъзнаваш, че тази борба е нормална стъпка от развитието. Това се отнася и за „Посвещаването“.
Повечето хора, които стигат до отказване, се чувстват като неудачници. Те опитват и се провалят, отново и отново. Самонаказват се, заради собствената си слабост. Това се превръща в порочен кръг. Правейки изводи от психологията на развитието, трябва да помним на първо място, че това е нормално за повечето хора, особено спрямо виждането за „фалстарт“.
Фалстартът, информационното пренасищане и фанатичната вяра
Ако многократно сте опитвали да полагате усилия, за да влезете във форма, да бъдете по-силни или по-внушителни, тогава – поздравления, Вие сте напълно нормални!
Никой не успява от първия път (нито от втория и третия). Трябва да се тренира постоянно и тогава ще има резултат. Понякога това отнема седмици или месеци. Правят се опити да се подобри храненето, които завършват с поглъщането на пържено пилешко и порция картофки. Което се случва, но не бива да е прекалено дълго.
Има момчета, които са атлетични още от гимназията и реално никога не са спирали да тренират, но повечето хора не попадат в тази категория. Кариерата, образованието, семейството и животът като цяло подкопават техните фитнес усилия. Или губят навик да тренират, или никога не са го имали. За тях фалстартът е типичен и предсказуем.
Няма начало без грешка. Повечето хора се хвърлят да тренират, но не обръщат внимание на диетата, докато не стигнат до задънена улица, от която може да ги измъкне единствено правилното хранене, което да доведе до по-голям прогрес.
Жените правят обратното: те започват диета, често до прекаляване, но не включват физически упражнения. Отново, това е част от типичния модел на преходния процес, а не е знак за провал. Единственият провал е да не се учиш от грешките си, когато опитваш отново. Фалстартът е част от процеса на развитие.
Торба с картофи
Информационното пренасищане би могло също да е проблем. Интернет читателите имат достъп до толкова много информация, че често тя ги обърква. Човекът тип „торба с картофи“, който яде бърза храна през целия ден, може да се уплаши от сложните диети и екстремните тренировъчни програми, а повечето такива като него се считат за норма в обществото.
Ключът към Посвещението
И най-малкото усилие, при постоянство, води към успех.
Често предпочитаме да повтаряме поведенческите модели, за които сме хвалени и награждавани. Това става едновременно ключ както към вратата на клетката на маймунката, така и към поведението на самата маймунка, когато става въпрос за духовна промяна и смяна на начина на живот.
Ключът
Този ключ има своята проста причина: ако не получим награда за това, което сме направили, ние просто спираме да го правим. Ако получим съответната отплата, тогава ние повтаряме това поведение (в този случай, упражнения, правилно хранене и приемането на добавки).
Трудно е някой шишко да бъде мотивиран да тренира. Защо ли? Защото той не може да види своите коремни мускули.
Но какво се случва с този човек, когато забележи, че взима two-pack за първи път в своя тантурест живот? Изведнъж става много заинтересован в тренирането и правилния въглехидратен прием. Изведнъж неговият треньор не може да го спре да тренира коремните си мускули. Получил е отплатата и сега мотивацията не е проблем.
Проблема винаги е в очакванията ни. Всеки иска да постигне почти мигновени резултати и когато това не се получи, се отчайва.Тук съзнанието е много важно. Трябва да се преодолее периода когато човек си спазва режима и тренира усилено, но няма ефект.
Знанието в този случай наистина е сила. Да знае за този дълъг безрезултатен период помага на новака да го преодолее. Треньорите и коучовете трябва също да го имат предвид или рискуват да загубят клиентите си. Номерът е да ги държат наоколо достатъчно, че да видят сами своята полза и резултати.
6 начина да ускорите преминаването
1. Използвайте прецизни измервания
2. Използвайте добавки и балансирайте храненето си с помощта на специалист
Аз използвам Хербалайф - 100% натурални и естествени продукти, балансиращи храненето и подходящи за всякакви нужди - отслабване, качване на мускулна маса или поддържане на добро здраве и тонус. Избрах тези продукти и освен че самата аз и семейството ми ги ползваме, започнах да работя с тях, тъй като съм привърженик на естествените продукти.
Такъв тип услуга има два позитивни ефекта:
Първият – ако използвате качествени продукти като тези на Хербалайф, които отговарят на целите Ви, те могат да ускорят процеса, да го направят малко по-лесен или просто да направят нещата по-удобни. Баланса в храненето и правилните продукти и добавки ще направят успеха ви максимално добър и бърз по най-здравословния начин. Така големият резултат ще дойде по-бързо и ще бъдете по-мотивирани да не се отказвате. Това е физиологичната страна.
Вторият – хората, използващи такъв тип услуга и продукти обикновено тренират по-усърдно, по-постоянни са, защото не искат да хабят продуктите. Това е психологическата страна. Не е плацебо ефект, а по-скоро окуражаване, което Ви помага да се придържате към програмата. Ето един пример: Ако платите 72 лв за шейк е по-малко вероятно да приемете предложение за пица и бира след работа. Освен това персоналния треньор, който получавате ви мотивира още повече!
Пишете ми! Аз мога да бъда вашия персонален треньор и консултант по хранене :)
3. Променете мисленето си
Това е много важно, но няма как да стане за ден-два. П
Храната: Тя е горивото
Това е. Не е награда, не е удобство и не е приятно разсейване от стресирания Ви живот. Тя е гориво. Точка по въпроса. Всеки, който е постигнал трансформацията ще Ви каже същото. Това не означава да не се наслаждавате на храната, това означава да осъзнавате точното й предназначение: гориво, което поддържа машината Ви в оптимално състояние.
„Преди трансформацията“ хората имат почти сексуална връзка с храната. За много от тях тя е единственото им удоволствие. Те я виждат като бягство и се хранят основно провокирани от настроението си, вместо от нуждата си от енергия и хранителни вещества. Всъщност храната ги контролира, вместо те нея.
Как може да се оправи това? Първата стъпка е осъзнаването. Хората, които не могат да направят преминаването обикновено имат проблеми с храната, докато преминалите са решили този проблем. Разберете го, повярвайте и го решете.
4. Намери си другарче за подкрепа!
Проучванията показват достатъчно ясно, че има един много важен фактор, който кара нещата да се случват – това са хората, с които сте заобиколен. Добрият партньор, за предпочитане някой, който е по-напреднал от Вас или е постигнал някои от целите, към които и Вие се стремите, е подходящ избор. За тези, които нямат партньор, удачен вариант групите по хранене, които могат да окажат подкрепа и да Ви водят към постигането на промяната. Да виждаш как другите правят това, което ти си мислил за невъзможно преди време е много зареждащо. Ако не друго, поне ще Ви помогне да се отървете от оправданията и извиненията.
Тези, които са направили трансформацията може да не се нуждаят от другарче, но за новаците или хората, на които промяната им предстои, това е безценно. И тук нашите групи за подкрепа са наистина много резултатни.
5. Използвай правилото на 90-те процента
Хората, които се отказват, са водени от поведението „всичко или нищо“. Те мислят, че трябва да са перфектни, за да имат напредък и в моментите, когато не са 100 % безупречни се отказват.
Помислете: кое е по-добре, да сте 100% перфектни за две седмици и след това да се откажете или да постигате целите на 90% цял живот?
Ключът е да правите правилните неща през повечето време. Докато „преминавате“ ще забележите, че това става все по-лесно. След като се случи трансформацията ще забележите покачване и на процентите: 92%, 95%, 98%.
6. Използвайте номерът на двадесетте и един дни
Повечето експерти по ментално здраве твърдят, че преодоляването на лош навик и заменянето му с добър отнема 21 дни. Ако нямаш волята да вложиш всичките си усилия за 21 дни, тогава поведенческите промени, които се опитваш да направиш, просто няма да се случат. Опитай се да преодолееш лакомията си за пържена храна. Съответно не яж такива неща поне за 21 дни. Опитай се да си наложиш навик да клякаш два пъти седмично. След това трябва да стиснеш зъби поне за три седмици. След това става по-лесно.
Постави си цел и отбележи на календара 21-вия ден. Избери си само една голяма цел или две по-малки. Не се опитвай да промениш всичко накуп.
Целта може да бъде да зарежеш сладките напитки и да преминеш към вода. Или, ако не си бил постоянен с тренировките, целта ти може да бъде да тренираш четири дни в седмицата през тези 21 дни и да не пропускаш нито една тренировка. Тези три седмици ще ти помогнат да влезеш в правилния режим.
Абонамент за:
Публикации (Atom)